Podcasty Czwarte

Uff, zebrało mi się. No to ruszamy.


Pierwszy post o podcastach - czym są i kilka ulubionych na początek.
Drugi
i trzeci post o podcastach.


Conversations with People Who Hate Me
Seria produkowana przez gości od Welcome to Night Vale - swoją drogą, oni to zrobili już z pięć różnych podcastów i szykują kolejne. W CwPWHM Dylan Marron, czyli Piękny Carlos z WTNV, rozmawia z ludźmi, którzy zostawili niemiłe komentarze pod jego filmami. Oczywiście, tylko tymi ludźmi, którzy zgodzili się na rozmowę, więc obywa się bez większych dram. Pomysł jest bardzo ciekawy - ideą tego podcastu jest to, że warto próbować się zrozumieć, słuchać drugiej strony, nawet jeśli początkowo nas ona odrzuca. Niestety, wiele z tych rozmów ma kontekst polityczny - nie ma w tym nic złego, po prostu nie jestem zeznajomiona z sytuacją w USA na tyle, aby orientować się o co chodzi. Przesłuchałam parę odcinków po czym bez żalu porzuciłam serię. Jest dobra, ale to nie dla mnie.
Bonusowe punkty za doskonałą oprawę - muzykę, montaż, jakość nagrań.

Długość: około 30 minut, pierwszy sezon ma 9 odcinków plus specjal o Charlottesville
Strona internetowa: http://conversationswithpeoplewhohateme.libsyn.com/


The Penumbra Podcast
Wiele osób chwaliło tą serię, więc przyznam, że zawiesiłam poprzeczkę dosyć wysoko. Możliwe, że to był błąd. Framing device tego podcastu jest taki, że jesteśmy gośćmi w Penumbrze i wysłuchujemy historii. Powracającym bohaterem jest Juno Steel, prywatny detektyw, który gania po szemranych zakątkach kosmosu i rozwiązuje zagadki kryminalne albo boryka się z własną przeszłością. Albo jedno i drugie. Inną serią jest Second Citadel, o dwóch błędnych rycerzach. Niestety, nie doszłam do ich wątku, bo - przyznaje - Penumbra kompletnie mnie nie chwyciła. Nawet nie wiem czemu - jest dobry technicznie, aktorstwo jak i udźwiękowienie jest świetne. Chyba po prostu nie przepadam za krótką formą. Albo nie lubię, bo tak. Możliwe, że kiedyś wrócę do podcastu, jednak chwilowo sobie odpuszczam. Jeśli jednak ktoś z Was ma inne doświadczenie z Penumbrą, chętnie poczytam.

Gatunek: sci-fi, dramat, noir, komedia
Długość: 30-50 minutowe odcinki, czasem opowieść jest rozdzielona na kilka części
Strona internetowa: http://www.thepenumbrapodcast.com/


Alba Salix, Royal Physician
Moja ulubiona pozycja z dzisiejszego przeglądu. W magicznym, średniowiecznym królestwie żyje sobie Alba - złośliwa czarownica, która leczy poddanych oraz samą królewską rodzinę. Mówią, że jest zgorzkniała, bo jej siostra obudziła zaklętego królewicza - nie magią (co próbowała Alba), a pocałunkiem. A czarownica dostaje więcej powodów do zgryzoty, gdy do jej lecznicy dołączają dwie nowe osoby. Pierwsza to wróżka Holly, która nieco narozrabiała w domu uzdrowicielki, więc teraz próbuje spłacić swój dług, usługując jej oraz pomagając swoją wiedzą dotyczącą ziół i magii. Drugi jest Magnus - mnich, który próbował się popisać przed królewskim dworem, w rezultacie łamiąc sobie kilka kości. Początkowo Alba zgodziła się tylko go uleczyć, ale wkręcono ją w zrobienie sobie z chłopaka ucznia.
Podcast jest fantastycznie zagrany - trójka protagonistów ma silne charaktery, a interakcje między nimi są świetne. Generalnie, historie czerpią z dosyć oklepanych schematów, ale humor i subtelne nawiązania do współczesności (wyjątkowo nienachalne, obiecuję) nadają im świeżości.

Drugi sezon Alby ma się pojawić... kiedyś. Tymczasem twórcy uraczyli nas nową serią, osadzoną w tym samym uniwersum. Nosi tytuł The Axe & Crown i opowiada o karczmie prowadzonej przez bardzo gburliwego trolla, Gubbina. (sporo tu gburliwych protagonistów) Gubbin staje się jeszcze bardziej marudny, gdy okazuje się, że lokal ma nowego właściciela - młodego szlachcica, Stana. Panowie muszą się dogadać, chociaż mają zupełnie różne wizje co do prowadzenia przybytku. Jest zabawnie, czasem wzruszająco, aktorstwo ponownie wypada świetnie, ale nadal wolę główną historię.

Gatunek: komedia, fantasy,
Długość: 6x30 minut z przypadku Alby i 12xkilkanaście minut w przypadku The Axe & Crown
Strona internetowa: http://www.albasalix.com/


The Earth Collective
To bardzo dziwne słuchowisko, nie powiem. Ale dobrze mu wychodzi symulowanie prawdziwej transmisji radiowej. Widzicie, naszym narratorem jest Joseph - zwykły mechanik z Kolektywy. Kiedy ludzkość opuściła Ziemię i udała się na podbój kosmosu, po latach tułaczki osiadła się na planecie Oasus. I wszystko byłoby fajnie, gdyby nie pojawiła się... w sumie nie wiadomo co konkretnie. Na pewno nazywa się Ciemność i trzeba przed tym uciekać. Dlatego resztki populacji - czyli Kolektywa - wsiadła na swoje, zlepione z resztek pojazdów kosmicznych, samochody i ruszyła w drogę. Kolektywa jedzie wolno, ale nie zatrzymuje się. Ten kto nie może nadążyć i zostaje w tyle, szybko pada ofiarą tej tajemniczej anomalii i słuch po nich ginie. Jospeh opowiada nam o tym, wysyłając swój przekaz, właściwie nie widząc czemu - uważa, że warto się podzielić tą historią. W końcu, co złego może się stać? Cóż, ktoś może podsłuchiwać.
Całość jest dobrze zrobiona, jednak nie porwała mnie szczególnie. Może dlatego, że historia dopiero się rozkręcała i... seria wpadła w hiatus. Jakoś nie widać końca przerwy, ale czekam cierpliwie. Może wtedy zapałam większym entuzjazmem.
Gatunek: sci-fi, dramat
Długość: kilka do kilkunastu minut
Strona internetowa: https://www.theearthcollectivestory.com/


Spirits
To bardzo prosty podcast - dwie panie piją alkohol i rozmawiają o mitologii, legendach i innych tajemniczych sprawach. Jedna z nich nie ma pojęcia o tych rzeczach, druga gra rolę ekspertki.  Poziom odcinków jest bardzo nierówny - zwłaszcza, że im dalej w las, tym więcej reklam, przerw na gadanie o bzdetach, a mniej kontentu. Niemniej, zwłaszcza pierwsze odcinki są przyjemne - odnosi się wrażenie, że siedzimy z dziewczynami przy piwku i rozmawiamy o kulturze. Poza opowiadaniem samych historii, rozpatrywany jest także ich kontekst kulturowy i znaczenie - najlepsze przykłady to odcinek o Zeusie, gdzie prowadzące zerkają na jego mity z perspektywy współczesnych standardów męskości. Polecam też szczególnie odcinek o Bogini Słońca Beaivi, która przepędzała zimową depresję albo odcinek o Mauim - możecie go kojarzyć z Disneyowskiego filmu, ale tutaj poznajemy jego inną stronę.
Gatunek: podcast trochę edukacyjny, trochę komediowy
Długość: 30-60 minut, przy czym dłuższe odcinki zwykle mają też sporo reklam, które można pominąć
Strona internetowa: https://www.spiritspodcast.com/

Pytanie dla Was (tych nielicznych, którzy czytają posty o podcastach) - czy powinnam zrobić jaką top listę albo inną klasyfikację, żeby ułatwić nawigację po tych postach?
Share on Google Plus

0 komentarze:

Prześlij komentarz