Podcasty o kreskówkach

Właśnie się dowiedziałam, że ktoś zaszedł na mojego bloga wyszukując w googlach "podcasty kreskówki". To brzmi jak idealny sposób, żeby się tu znaleźć. I jak świetny pomysł na wpis.


Uwielbiam podcasty za to, że można ich słuchać robiąc rzeczy. Uwielbiam animację, bo pozwala dowolnie kształtować filmową rzeczywistość. Jednak czy da się połączyć oba media? Nie zawsze. Czasami opisywanie środka wyrazu, tak silnie opartego na warstwie wizualnej, jest zwyczajnie niemożliwe. Kreskówki lubią projekty postaci, które przekazują informacje na jej temat na pierwszy rzut oka. Płynność, tła i cała masa innych elementów ma znaczny wpływ na odbiór animacji. Nawet jeśli sama wolę pisać przyznaję, że forma wideo jest nadrzędną, jeśli chodzi o recenzje tego gatunku. Nadal, niektórym udaje się prowadzenie zajmującej i rzetelnej dyskusji o animacji - głównie poprzez skupianie się na voice actingu, procesie produkcji czy samej fabule. Zerknijmy na kilka wybranych. Niestety, wszystkie anglojęzyczne.

Talking Toons
Rob Paulsen to uznany aktor głosowy, którego możecie najlepiej kojarzyć jako Yakko z Animaniaków, Pinky z Pinkiego i Mózga, Donatello z nowych Żółwi Ninja (w latach 80. grał Raphaela) i tak dużo innych rzeczy, że trudno mi wybrać z tego te najważniejsze. Korzystając z lat doświadczeń i bogatych kontaktów podrzuca on triki dotyczące voice actingu i zaprasza znajomych aktorów na wywiady. Chociaż nie, nie można tego nazwać wywiadami - to po prostu dwoje ludzi, siedzących przed mikrofonami i rozmawiających o sobie, swoich karierach, wspominających dawne czasy. Czasem śpiewają piosenki, czasem wcielają się w swoje postacie i wymieniają dowcipne dialogi. A potem odpowiedzą na pytania od słuchaczy. Roba odwiedzał Mark Hamill, Billy, West, Grey DeLisle, Nancy Cartwright i cała masa innych ludzi. Czasem Rob chadza na spotkania z fanami w różnych miejscach. Czasem odwiedza go więcej gości i mamy odcinki poświęcone konkretnym serialom. Forma odcinków jest całkiem luźna i często rozmowa traci wątek, więc tylko dla cierpliwych.
Ostrzegam, że Rob jest potworną gadułą i często jego wstępy trwają długo, długo.
Zacznij od: Wywiadów z ulubionymi aktorami/tych dotyczących ulubionych seriali.
Strona Roba: [link]

Nick Animation Podcast
Wspominałam już o nim kilkukrotnie. To proste wywiady, ale - jak w powyższym przypadku - Nick ma dostęp do uznanych twórców, nie tylko aktorów, ale też reżyserów, kreatorów, scenarzystów. Pojawiają się też odcinki z kilkoma gośćmi, co zwykle skutkuje zabawnymi dialogami. Prowadzący Hector Navarro jest przemiły, nawet jeśli zadaje całkiem standardowe pytania. Nadrabia to fanboyowaniem przy każdej okazji.
Zacznij od: wywiadów z Lauren Faust, Jennifer Yuh Nelson i Chrisem Savino - wszystkie trzy to nie tylko spowiedź twórców, ale też wgląd w historię współczesnej animacji.
Playlista na youtube: [link]

Pizza Party Podcast
Klasyka. Pan (ten od kanału RebelTaxi) i jego ekipa w bardzo luźnych dyskusjach o wszystkim. Czasem też o animacji. Zawiera: newsy ze świata kreskówek i gier, narzekanie na innych, bardziej popularnych youtuberów, anegdotki, czasem nawet goście, którym można zadawać krępujące pytania. Nie wszystkim podpasuje luźna formuła podcastu - ot, paczka kumpli gada o rzeczach. Ja sama niektóre odcinki słucham od początku do końca z uśmiechem na twarzy, inne tylko pobieżnie przesłuchuję. Prowadzący mają specyficzne poczucie humoru i są dosyć wulgarni, ale zapewniam, że da się ich polubić. A Izzy jest najlepsza, fight me.
Zacznij od: najnowszego odcinka. Panowie i pani skupiają się często na bieżących wydarzeniach.
Playlista: [link]
To ma sens w kontekście, zaufajcie mi.
Lampoon Podcast
Trójka kumpli (plus okazjonalnie goście) ogląda złe filmy animowane. Czasem też premiery filmowe. A że wszyscy są z branży, dostajemy od nich nie tylko opinie i ciekawostki z Internetów, ale też całkiem szczegółową analizę tego co poszło źle, dlaczego jest złe i jak można to było naprawić. Odcinki są dosyć długie, ale usystematyzowane i można z nich wyłapać ciekawe informacje o animacji i procesie jej powstawania. Poza tym, naprawdę dobrze mi się słucha tych ludzi - wiedzą o czym mówią, a jednocześnie są autentycznie zabawni i mają między sobą dobrą chemię.
Zacznij od: Tytułu, którego nie znasz - ekipa lubi szczegółowo rozpracowywać fabułę.
Ich blogasek: [link]


Aktualizacja:
The Steven Universe Podcast
Całkiem podobnie do Nick Animation Podcast, CN wypuściło 10-odcinkowy cykl poświęcony swojemu najpopularniejszemu serialowi. A przynajmniej, najpopularniejszemu wśród demografii, która słucha podcastów. Program prowadzi McKenzie Atwood, której ścieżka kariery jest bardzo interesująca. Zaczynała od filmików na youtubie, gdzie po mistrzowsku udawało jej się sklejać zabawne filmiki przy wykorzystaniu mniej lub bardziej zaawansowanej edycji. (jej kanał - tutaj) W ten sposób udało jej się trafić na staż do Cartoon Network, udało jej się namówić aktorkę głosową Perły do udziału w jednym z filmików, a w końcu - została gospodynią oficjalnego podcastu. Od zera do milionera, niech żyje potęga Internetu! Było już kilka podcastów dotyczących Stevena, jednak ten wychodzi od samej stacji, więc pojawiają się tutaj aktorzy, scenarzyści, artyści, a nawet sama Rebecca Sugar (i to kilkukrotnie). Największym plusem musi być różnorodność gości: Clean-up Artist, Prop Designer, Art Director - wszystkie te tajemniczo brzmiące nazwy, które przewijają się w napisach - nareszcie mogę nam powiedzieć jaka jest ich rola w produkcji kreskówki! Dostaniemy też sporo ciekawostek zza kulis, nieznanych faktów, a w ostatnim odcinku Rebecca odpowiada na pytania fanów i prezentuje całkiem nową piosenkę. Małymi minusami są reklamy w połowie podcastu i sama prowadząca - McKenzie ma nawyk entuzjastycznie reagować na wypowiedzi swoich gości i chociaż ją rozumiem, jej "Gotcha!" robi się denerwujące, po jakimś czasie.

Może i niedługa lista, ale na początek wystarczy. I, znowu, dopiero się wciągam w świat podcastów, na pewno będę aktualizować listę.
Moja poprzednia notka o podcastach i wyjaśnienie o co biega tutaj.
Share on Google Plus

0 komentarze:

Prześlij komentarz