Trzy licealistki zakładają szkolny klub w którym chcą tworzyć filmy animowane. Midori, nieco aspołeczna, ale niesamowicie kreatywna, której szkicownik jest pełen niesamowitych światów. Tsubame, której rodzice zabraniają dołączać do klubu anime, widząc w niej przyszła aktorkę - nawet jeśli dziewczyna ma niesamowity dar do obserwowania ruchu i odtwarzania go na papierze. No i Sayaka, która ni w ząb się nie zna na anime, ale widzi w tym szansę, aby zarobić. No i wiecie, przyjaźń,takie tam.
Dziewczyny obejmują funkcje, kolejno, reżyserki, animatorki i producentki, stawiając swoje pierwsze kroki i pokonując liczne wyzwania, które piętrzą się na ich drodze.
Serial ma w sumie trzy osie fabularne: wątek przyjaźni między dziewczynami, objaśnianie widzom jak tworzy się seriale animowane i przedstawienie typowej drogi, jaką muszą przejść nowe studia - z naciskiem na wszystkie wyzwania i problemy, które się z tym wiążą.
Dziewczyny się poznają, początkowy entuzjazm studzi brak wsparcia ze strony szkoły, potem brak sprzętu, potem brak funduszy, potem brak czasu i tak dalej. Myślę, że wielu freelancerów, niekoniecznie z branży animacji, będzie mogło się odnaleźć w wątkach takich jak "nie możemy się dogadać z klientem, bo żądają niemożliwego, najlepiej na wczoraj". Jednocześnie, to nie jest tak, że naszym bohaterkom ciągle wieje wiatr w oczy - zdarzają się przyjemne niespodzianki, które jednak nie pojawiają się znikąd, więc trudne je uznać za "wygodne rozwiązania". Po prostu, jak w życiu, różnie bywa.
W tym anime, jak i w życiu, liczą się pieniądze. |
Wiele z tych problemów jest bardzo życiowe i Eizouken! sprawdza się fenomenalnie w przedstawianiu tych dylematów. Wśród poruszanych problemów mamy ważną kwestię przepracowania animatorów - co tyczy się szczególnie japońskich studiów, gdzie ludzie pracują niemal bez przerwy i nadal zarabiają zbyt mało, aby się utrzymać. Serial pokazuje nam jak Tsubame rysuje ujęcia po nocach, a jej palce pokrywają odciski. Ale nawet to nie wystarczy, żeby ukończyć film na czas - dziewczyna będzie musiała zadecydować czy jest w stanie poświęcić jakość animacji na rzecz ukończenia przed deadlinem. I anime udaje się zbudować z tego typu wyzwań coś ekscytującego. Crunchyroll wypuszczało serial po odcinku na tydzień i, przyznaję, pierwszą rzeczą jaką robiłam w poniedziałki było obejrzenie następnego odcinka.
Przyjaźń tych dziewczyn jest bardzo urocza. |
W tym miejscu muszę wspomnieć o pierwszej scenie całego anime, gdzie mała Midori ogląda film Hayao Miyazakiego "Future Boy Conan". Widzicie, twórcy bardzo chcieli wykorzystać ten konkretny fragment oryginału. Niestety, nie udało się uzyskać do tego praw. Natomiast sam twórca dał studiu Science SARU pozwolenie na skopiowanie potrzebnych scen jeden do jednego. Ah, te zawiłości prawa autorskiego.
Kiedy dziewczyny projektują latający pojazd, mamy szansę zobaczyć go od środka. |
Serial możecie obejrzeć TUTAJ - po japońsku z m.in. angielskimi napisami.
Można gdzieś obejrzeć to anime po polsku?
OdpowiedzUsuńNo dobra tak miło to przedstawiłam że na pewno sprawdzę
OdpowiedzUsuń